Koszula nocna damska to jednoczęściowy ubiór, używany do snu. Kiedyś akceptowany zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety, współcześnie noszony wyłącznie przez kobiety. Jej historia sięga średniowiecza, postaci długiej i luźnej koszuli, innej niż koszula dzienna, stosowane przez obie płcie. Chociaż już w czasach Cesarstwa Rzymskiego Rzymianie spali w tunikach, specjalnie przeznaczonych do nocnego odpoczynku. Przez wiele stuleci odrębna koszula nocna damska stanowiła jeden ze społecznych przywilejów, osoby ubogie spały nago lub w odzieży dziennej. 

Koszula nocna damska w kształcie litery T

Do XVIw. koszula nocna https://txm.pl/kobieta/bielizna-damska/koszule-nocne i dzienna wyglądała podobnie, zachowując kształt litery T. Przez kolejne stulecia dzienna odzież ulegała wielu przeobrażeniom, podczaspodczas gdy nocna niewiele się zmieniała. I chyba z całą stanowczością można powiedzieć, że koszula nocna damska zmieniła się najmniej ze wszystkich części garderoby damskiej i męskiej.

Do dzisiaj szyje się ją w kształcie litery T, gdzie dół tworzy obszerny trapez. Tak wygląda koszula nocna damska zarówno zimą jak i latem.

Zmiany jakie w niej nastąpiły dotyczą nie tyle kształtu i kroju ile stopnia elegancji, jaki chce się jej nadać. Wersja bardziej elegancka przypomina suknię wieczorową, mniej powraca do tradycyjnego kształtu koszuli nocnej.  

Jaka tkanina do uszycia koszuli nocnej damskiej?

Historycznie rzecz biorąc koszule nocne damskie i męskie zawsze szyto z tkanin bawełnianych. Nie tylko dlatego, że te były przede wszystkim dostępne, ale też dlatego, że bawełna wówczas jak i teraz, zapewnia zimą miłe ciepło a latem przewiewność.

Bawełna jest tkaniną o właściwościach „oddychających”, dlatego podczas snu czujemy się w niej komfortowo. Jednak koszule nocne damskie w wersji wieczorowej lub po prostu bardziej efektownej, szyte są zwykle z jedwabiu, satyny, koronki i zdobione często wyrafinowanymi detalami. 

Spanie w nocnej koszuli, zgodnie z zasadami higieny snu, jest zdrowsze i bardziej higieniczne niż spanie w piżamie. Pozwala oddychać ciału i w pełni cieszyć się odpoczynkiem.