Choć spodnie stanowią podstawowy element męskiej garderoby, wielu panów w dalszym ciągu ma problem z wyborem odpowiedniego fasonu dla siebie. Zdarzają się sytuacje, w których mężczyźni poważnie zastanawiają się jak wybrać spodnie męskie, zwłaszcza w internecie w sklepach typu dstreet.pl lub pokrewnych specjalistycznych miejscach, aby prezentować się w nich jak najlepiej. Jak podzielić spodnie męskie z uwagi na fason, rodzaj i w jaki sposób dobrać odpowiednią rozmiar. 

Spodnie męskie – fasony

Moda męska jest zdecydowanie mniej skomplikowana niż moda damska. Nie oznacza to jednak, że w konfekcji męskiej nie znajdziemy czegoś takiego jak podział na fasony czy rodzaje ubrań. Mężczyźni, nawet jeśli nie interesują się modą, powinni mieć świadomość tego co noszą i w czym wyglądają korzystnie, a czego stanowczo należy unikać. 

Spodnie męskie ulegają dwóm rodzajom klasyfikacji. Jedną z nich jest podział ze względu na fasony. Kupowanie spodni zgodnie z określonym fasonem jest prostsze, w sytuacji gdy na przykład potrzebujemy skompletować garderobę na konkretną okoliczność. 

Wśród męskich fasonów wyróżniamy spodnie garniturowe, klasyczne oraz wizytowe, które są idealnym wyborem do pracy. Jeśli zależy nam na nieco mniej zobowiązujących stylizacjach możemy postawić na chinosy lub spodnie wykonane z lnianej tkaniny. Oba modele łączą w sobie niewymuszoną elegancję z wygodą i funkcjonalnością. 

Do całkowicie swobodnych fasonów możemy zaliczyć joggery oraz spodnie w typie tappered. Pierwsze z nich to luźne, szerokie spodnie o obniżonym kroku, które są symbolem epoki przełomu XX i XXI wieku. Z kolei spodnie typu tappered to model, który pozwala sprytnie zatuszować mankamenty sylwetki, a jednocześnie zapewnia profesjonalny wygląd. 

Według znawców męskiej mody modele spodni typu skinny czy bootcut to dość kontrowersyjny wybór, na który decydują się nieliczni. Okazuje się, że zarówno opięte rurki, jak i dzwony w stylu retro są najrzadszym wyborem wśród współczesnych mężczyzn. Wpływa na to fakt, że tego typu spodnie pasują niewielkiej grupie mężczyzn o odpowiednich proporcjach ciała. 

Spodnie męskie – rodzaje 

Spodnie to element ubioru, który towarzyszy mężczyznom każdego dnia od zarania dziejów. Klasyfikacja ubioru wedle fasonów to tylko jedna z opcji. Zgodnie z wytycznymi współczesnej mody wyróżniamy nie tylko fasony, ale także rodzaje spodni. 

Spodnie męskie garniturowe, klasyczne czy wizytowe to typowo eleganckie modele, które sprawdzają się we wszelkiego rodzaju formalnych sytuacjach. Joggery, to ukłon w stronę minionej epoki, a ponadczasowe chinosy są połączeniem niewymuszonej elegancji z komfortem i całkowitą swobodą. 

Trudno pominąć rodzaj spodni, których sprzedaż osiąga najwyższe wyniki w historii. Mowa oczywiście o jeansach, wykonanych ze specyficznej tkaniny zwanej denim. Ten rodzaj spodni jest prawdziwym symbolem casualowego luzu. Drugi rodzaj spodni to oczywiście szorty, które są elementem wakacyjnej beztroski. Niestety większość firm nie dopuszcza możliwości pracowania w krótkich spodenkach. Ogólnie przyjęty dress code wyklucza taką możliwość. Tym bardziej więc mężczyzn powinien zachęcać ten rodzaj spodni podczas momentów wolnych od pracy. 

Jak prawidłowo dobrać rozmiar spodni?

Choć dopasowanie rozmiaru spodni wydaje się być najbardziej banalną kwestią, okazuje się, że wielu mężczyznom sprawia to dość sporo problemów. Dużo łatwiej jest udać się do wybranego, stacjonarnego sklepu i poprosić sprzedawcę o dopasowanie rozmiaru. Doświadczony pracownik sklepu odzieżowego bez problemu odgadnie właściwy rozmiar patrząc na klienta. 

Problem pojawia się jednak w momencie, gdy musimy kupić spodnie w sklepie internetowym. Mamy do wyboru różne cyfry, ale nie do końca jesteśmy pewni co one oznaczają. Warto pamiętać, że każda marka rządzi się swoimi prawami i każda oznacza rozmiar ubrań w określony dla siebie sposób. 

Najlepszym sposobem na dobranie odpowiedniego rozmiaru spodni jest ich zmierzenie przed zakupem. Najistotniejszą kwestią jest szerokość w pasie. Spodnie nie mogą być zbyt opięte, aby nie krępowały ruchów, ale z pewnością nie mogą być także zbyt luźne. Dopasowywanie spodni paskiem przynosi bowiem efekt zupełnie odwrotny do oczekiwanego. Spodnie nadmiernie ściśnięte paskiem tworzą nieestetyczne fałdy, które przedstawiają całokształt stylizacji w bardzo nieprzychylnym świetle.