Czas aktywności, jak i czas odpoczynku dziecka zasługują na równie pilną uwagę rodzica. Harmonia pomiędzy nimi gwarantuje prawidłowy rozwój malucha. Jakkolwiek, zapewnienie dziecku odpowiedniej ilości bodźców w ciągu dnia nie stanowi dla rodziców wielkiego problemu, inaczej sprawa ma się z dobrym snem. W dobie głośnych, grających zabawek, nieograniczonego dostępu do mediów, nadmiernej ekspozycji na niebieskie światło, wiele mówi się o zaburzeniach snu wśród niemowląt i dzieci. Poza różnicami, wynikającymi z osobistych uwarunkowań, na odpoczynek nocny ma wpływ wiele czynników zewnętrznych mogących go wspierać lub utrudniać.

Sen dziecka bez tajemnic

Niemowlak, ale też dziecko ma dużo wyższe, od dorosłego, zapotrzebowanie na sen. Dla przykładu, przedszkolak powinien spędzać na nocnym odpoczynku od 11 do 14 godzin. Co więcej, nieprzestrzeganie zasad higieny snu ma negatywny wpływ na rozwój intelektualny, emocjonalny i zdrowie dziecka. Dzieci, które nie przesypiają wymaganej w ich wieku ilości godzin, są zagrożone otyłością, cukrzycą typu II oraz pogorszeniem pamięci.

Co może zrobić rodzic?

Jako opiekun, odpowiedzialny za zabezpieczenie potrzeb dziecka, rodzic powinien zadbać o:

– środowisko sprzyjające relaksowi, pozbawione intensywnych bodźców,

– stały harmonogram snu,

– wypracowanie rytuałów  okołosennych,

– ograniczenie spożycia produktów zawierających zawierających kofeinę (jest ona obecna nawet w czekoladzie),

– wyciszenie przed snem   (np. wspólne czytanie czy też kąpiel przy przygaszonym świetle)

– zmianę odzieży na piżamę odpowiednią dla dziecka  (jakie powinny być piżamy dziecięce, zostanie opisane poniżej)

– limitowanie czasu korzystania z urządzeń emitujących niebieskie światło  (tablety, smartfony, komputery, telewizory)

– solidną dawkę ruchu w ciągu dnia,

– dietę bogatą w tryptofan oraz witaminę B6.

Jak zostało wspomniane, dobrze jest postawić na wygodne piżamy dla dziewczynek. Najlepiej gdy, piżamki dla dzieci są uszyte z przyjaznego skórze materiału i mają komfortowy krój. Prawidłowe nawyki, nabyte już w dzieciństwie, ułatwią prowadzenie zrównoważonego trybu życia osobie dorosłej.

Kategorie: Odzież